MRC – CBS 20 – 7

Under hard and wet conditions Malmö played against Danish CBS. Good defence from the backs and hard work from the forwards payed off especially in second half.

Many thanks to CBS for making the trip over the bridge and to Stefan Ericsäter for good reffing.

Points:
Vilhelm Carlsson 5+5
Simon Karlsson 5+2+3

1-2-3 MRC

Fortsättningsserier Div 2 Herr

Saxat från rubgy.se

Lagen på 2:a-4:e plats i Div 2 Öst och alla lagen i Div 2 Syd spelar regionala fortsättningsserier efter grundspelet.

Då Katrineholm Griffins i Div 2 Öster avstår från fortsatt spel i höst så kommer Attila och Sthlm Berserkers att mötas i dubbelmöte under hösten. Dessa speldagar är ännu inte fastställda.

Lagen i Div 2 Söder kommer att möta lag från Danska Div 2 Öst. Kalmar och Malmö möter de bäst placerade danska lagen Cph Exiles och CBS i dubbelmöte samt Lugi och Pingvin B möter 3:an och 4:an Hamlet och Roskilde.

Preliminärt spelschema:

Fortsättningserie Div 2 Syd Herr (Öresundsslutspelet)

Omgång 1
2017-09-09 14:00  Kalmar Södra   –  Cph Exiles

2017-09-09 14:00  Malmö RC       –  CBS

2017-09-09 14:00  Hamlet             –  Lugi Lions

2017-09-09 14:00  Roskilde          –  Pingvin B

Omgång 2
2017-09-23 14:00  Cph Exiles      –  Malmö RC

2017-09-23 14:00  CBS                –  Kalmar Södra

2017-09-23 14:00  Lugi Lions      –  Roskilde

2017-09-23 14:00  Pingvin B        –  Hamlet

Omgång 3
2017-10-14 14:00  Kalmar Södra   –  CBS

2017-10-14 14:00  Malmö RC       –  Cph Exiles

2017-10-14 14:00  Hamlet             –  Pingvin B

2017-10-14 14:00  Roskilde          –  Lugi Lions

Omgång 4 
2017-10-21 14:00  Cph Exiles      –  Kalmar Södra

2017-10-21 14:00  CBS                –  Malmö RC

2017-10-21 14:00  Lugi Lions      –  Hamlet

2017-10-21 14:00  Pingvin B        –  Roskilde

SVENSKA SPELARE UTTAGNA TILL LAG EUROPA MOT POLEN

Saxat från Svenska rugbyförbundets hemsida;

Med anledning av polska rugbyförbundets 60-årsjubileum kommer en match mellan Polen och lag Europa spelas 9:e september i Lodz, Polen. Från Sverige är Robin Fransson och Fredrik Enstad uttagna till matchen. Grattis önskar vi på förbundet.

Rugby Europe laget:

Ossi ARO (Finland)

Jeremy BOUETTE (Monaco)

Lars THORKILDSEN (Norge)

Amir RADEMAKER (Holland)

Vasile BALAN (Rumänien)

Julian HARTIC (Rumänien)

Nathan PELSY (Schweiz)

Adam MARCUS (Luxemburg)

Valentyn LYTVYNENKO (Ukraina)

Jim BOELRIJK (Holland)

Tim VOEGTLI (Schweiz)

Pascal PAPE (Frankrike)

Fredrik ENSTAD (Sverige)

Storm CARROLL (Holland)

Sergiy TSERKOVNIK (Ukraina)

Thomas FINELL (Finland)

Jeremy TO’A (Schweiz)

Fabrice ESTEBANES (Frankrike)

Tonias Cazrcary Nygaard NTNUI (Norge)

Robin FRANSSON (Sverige)

Oleg KOSARIEV (Ukraina)

Alexander Ness CLARK (Norge )