NYHETER FRÅN FÖRBUNDET

 1. Härlig energi på årets föreningskonferens i Jönköping
  På årets tredje mötesplats för förbundets medlemmar; föreningskonferensen, är föreningens utveckling i fokus. Drygt 20 klubbar fanns representerade och deltog i helgens diskussioner och arbete.På året …
 2. Anna slutar hos oss
  Anna Antonsson har meddelat att hon kommer lämna sin tjänst på Svenska Rugbyförbundet. Anna, vår kanslist, kommer lämna oss då hon har valt att gå vidare till en ny tjänst. Anna har under sina år hos …
 3. SRF välkomnar Älmhult Rugby Club och Stockholm Touch Rugby
  Svenska Rugbyförbundet välkomnar idag Älmhult Rugby Club och Touch Rugby Förening i Stockholm som nya medlemmar i SRF och i Riksidrottsförbundet. Historia skrivs i och med detta då vi för fösta gången …
 4. Kommande utbildning för barn- och ungdomsledare
  SRF satsar på nystart för utbildning av ledare inom barnrugbyn2015 påbörjades ett arbete tillsammans med Norge och Danmark, med stöd från RFU, för att ta fram ett gemensamt utbildningspaket för ledare …
 5. Ny klubb
  Nomads Rugby Club Halmstad.

  Svenska  Rugbyförbundet välkomnar från och med idag Nomad Rugby Club i Halmstad som nya medlemmmar i förbundet.

  Lycka till.

 6. Herr XV vann sin division
  Sweden XV har under året vunnit sin grupp efter att ha spelat en strålande rugby under en lång period. Avancemanget stod dock inte klart förrän sista matchen i Enköping var färdigspelad. Under 2012 ha …
 7. U18: En säsong som uppfyllde förväntningarna
  Vårt svenska U18-landslag fortsatte under säsongen 11/12 att chocka Europa och presterade väldigt bra. Höjdpunkten på året var EM i Madrid där killarna lyckades med bedriften att hålla sig kvar i A-gr …
 8. FIRA AER Konferens 2013
  SRF arbetar på ett bud för att få arrangera det Europeiska rugbyförbundets årliga sommarkonferens i Stockholm under juni/juli 2013.Tanken är att detta är ett kostnadseffektivt sätt att profilera Svens …
 9. Webbsändningar av landskamper
  Vi har fått kontakt med ett bra produktionsbolag för webbsändningar kring herrlandskampen den 5/5 samt finalmatcherna i Dam-EM den 6/5. Vi arbetar nu för att finansiera sändningarna och söker sponsore …
 10. Nya licensstrukturen och hantering
  I år har vi gjort två viktiga förändringar avseende licensieringen. Vi har lagt upp laglicenser för de olika åldersgrupperna på ungdomssidan för bättre uppföljning, och listorna över godkända spelare …