NYHETER FRÅN FÖRBUNDET

 1. Dags att summera året
  Ytterligare ett år ska läggas till handlingarna på lördagens förbundsmöte och det är hög tid för mig att summera det gångna året. Förbundsmötet i Uddevalla valdes flera nya ledamöter in i styrelsen oc …
 2. Sista påminnelse! Rapportera LOK-stöd senast 25:e februari!
  LOK-stöd kan sökas av varje idrottsförening, ansluten till något av de specialidrottsförbund som tillhör RF och som bedriver verksamhet för deltagare i åldern 7-25 år. LOK-stödet finns för att stödja …
 3. Återrapportera idrottslyft 2017 senast 8:e mars!
  Det är dags att skriva återrapporten över hur ni nått upp till era mål för IdrottsLyft 2017, om ni fått godkänt IdrottsLyft. Gå in i Idrottonline och fyll i återrapporteringsdelen under era respektive …
 4. Härlig energi på årets föreningskonferens i Jönköping
  På årets tredje mötesplats för förbundets medlemmar; föreningskonferensen, är föreningens utveckling i fokus. Drygt 20 klubbar fanns representerade och deltog i helgens diskussioner och arbete.På året …
 5. SRF välkomnar Älmhult Rugby Club och Stockholm Touch Rugby
  Svenska Rugbyförbundet välkomnar idag Älmhult Rugby Club och Touch Rugby Förening i Stockholm som nya medlemmar i SRF och i Riksidrottsförbundet. Historia skrivs i och med detta då vi för fösta gången …
 6. Kommande utbildning för barn- och ungdomsledare
  SRF satsar på nystart för utbildning av ledare inom barnrugbyn2015 påbörjades ett arbete tillsammans med Norge och Danmark, med stöd från RFU, för att ta fram ett gemensamt utbildningspaket för ledare …
 7. Ny klubb
  Nomads Rugby Club Halmstad.

  Svenska  Rugbyförbundet välkomnar från och med idag Nomad Rugby Club i Halmstad som nya medlemmmar i förbundet.

  Lycka till.

 8. Herr XV vann sin division
  Sweden XV har under året vunnit sin grupp efter att ha spelat en strålande rugby under en lång period. Avancemanget stod dock inte klart förrän sista matchen i Enköping var färdigspelad. Under 2012 ha …
 9. U18: En säsong som uppfyllde förväntningarna
  Vårt svenska U18-landslag fortsatte under säsongen 11/12 att chocka Europa och presterade väldigt bra. Höjdpunkten på året var EM i Madrid där killarna lyckades med bedriften att hålla sig kvar i A-gr …
 10. Övrigt
  Utöver samtal kring de förberedda punkterna stod det deltagarna fritt att komma med egna kommentarer eller frågor. Här kommer ett sammandrag av dessa.Peter, ordförande i Växjö ville på uppdrag av sin …